O plemeni
Velký švýcarský salašnický pes
Využití velkých švýcarských salašnických psů utvářelo i jejich povahu. Dodnes jsou to silní, pohybliví psi, vytrvalí a odolní proti rozmarům počasí, nenároční na péči. Jsou velmi inteligentní, rychle se učí, mají neustálou chuť pracovat, jsou vyrovnaní a klidní, ale přesto jsou vynikajícími a neúplatnými hlídači.
Velmi
dobře se snášejí s ostatními zvířaty, nemají výrazný lovecký pud a
neštěkají bezdůvodně. Je to citlivý a oddaný pes a vyžaduje velkou
pozornost. Potřebuje být nablízku svým lidem, sdílet pánův domov a
podílet se na jeho životě. Jakýkoliv izolovaný pobyt v kotci či na
dvorku za domem je pro něj zcela nevhodný. Je to zcela nevtíravý
společník, kterému prostě stačí, kdyz si může lehnout v blízkosti rodiny
a tiše pozorovat pána při práci na zahradě nebo paničku při vaření. Má
vrozenou příchylnost k dětem, od kterých je ochotn leccos snést. To
ovšem neznamená, že můžeme nechat děti se psem zcela bez dozoru. Mnohdy
je důležitější hlídat děti jak se chovají k psovi, než-li psa jak se
chová k dětem. Oboje je třeba hlídat a vychovávat.
Velký švýcarský salašnický pes vyžaduje tak, jako všechna původně pracovní plemena, nějaké zaměstnání. Bude-li to záchranářský výcvik, hlídání domu, stopování, výcvik poslušnosti, tahání vozíku, je vcelku jedno, rozhodující je, aby to bavilo psa i jeho pána.
To nejmenší, co toto plemeno potřebuje, je plná účast na celém životě své rodiny v domě i mimo něj. To druhé samozřejmě předpokládá, že bude ve všech měrech dobře vychovaný. Veselé a rozdováděné štěně se rozhodně nevyvine samo v přizpůsobivého jedince, ohleduplného kamaráda a bezproblémového partnera při vycházkách. Tento velký pes se už jako malé štěně musí naučit přijímat svoji pozici v sociální struktuře své smečky a respektovat absolutní (dobře míněnou) autoritu všech členů rodiny. Právě výchova k důvěre a bezpodmínečné toleranci je u tohoto plemene mimořádně nutná. Pes se musí také naučit dobře vycházet s ostatními psy - zpočátku při hrách se štěňaty a později při pravidelném skotačení s jinými dospělými psy. A musí se také naučit chovat se sebejistě a bezproblémově v nejrůznějších situacích lidského života - ať už je to v restauraci, u veterináře, na procházce v lese, nebo v nákupním centru, při oslavě narozenin dětí nebo při cestách autem či jiným dopravní prostředkem.
Budete-li od počátku uspokojovat potřeby psa týkající se jeho výživy, péče, držení a výchovy, můžete se s trochou štěstí těšit na zhuba tucet let příjemného harmonického soužití se svým velkým švýcarským salašnickým psem.
